Nauka jazdy potrafi być dla dzieci nie lada wyzwaniem. Nie ma co ukrywać, dla rodziców również. Co gorsza, często na własne życzenie sobie to zadanie utrudniamy. Liczne upadki, gonienie za dzieckiem z kijkiem, aż po jazdę z bocznymi kołami. To wszystko proces nauki jedynie wydłuża. 


Mamy dla Was metodę nie tylko dużo bezpieczniejszą, ale także najszybszą i najbardziej efektywną. Jak zatem nauczyć dziecko jeździć na dwóch kołach w dosłownie kilka dni i to bez ani jednego upadku? Recepta jest prosta: rowerek biegowy!

Dlaczego rowerek biegowy?

Tradycyjne metody nauki jazdy na rowerze tak naprawdę skutecznie ja sabotują. Bieganie za dzieckiem z kijkiem wystającym spod siodełka czy montowanie bocznych kółek nie uczą zupełnie utrzymywania równowagi i balansowania ciałem. Co więcej, dziecko przyzwyczaja się do niepoprawnej pozycji podczas jazdy, co później trzeba korygować. Rowerek biegowy natomiast polecany jest nie tylko przez doświadczonych rodziców, ale też przez fizjoterapeutów. To metoda, która pozwoli nauczyć dziecko zjeżdżać z niewielkiej górki z zachowaniem pełnej równowagi nawet w jeden weekend!

Główne zalety rowerków biegowych:

  • Uczy utrzymywać równowagę już od pierwszych pokonanych metrów,
  • bazuje na naturalnych odruchach chodzenia,
  • koordynuje naprzemienną pracę nóg,
  • pozwala ćwiczyć skręcanie, zawracanie i omijanie przeszkód,
  • daje poczucie bezpieczeństwa przez kontakt z podłożem,
  • rowerki biegowe są małe i lekkie,
  • gwarancja bezbolesnej i szybkiej przesiadki na rower z pedałami.

Jak nauczyć dziecko jazdy na dwóch kołach?

Rower biegowy dla dzieci to najbardziej intuicyjna forma nauki jazdy na rowerze. Nawet najmniejsze dziecko po prostu wsiada i intuicyjnie zaczyna się odpychać. Już od pierwszych pokonywanych metrów będzie uczyć się zawracać, skręcać i omijać przeszkody. Co najważniejsze, zupełnie nieświadomie nauczy się także trzymać równowagę, co jest niemożliwe w przypadku nauki jazdy na rowerze z bocznymi kołami czy z kijkiem.


Im większej dziecko nabierze wprawy, tym częściej będzie unosiło nogi do góry. Świetnie w nauce utrzymywania równowagi nada się również niewielka górka. Gdy zobaczymy, że nasza pociecha potrafi przejechać kilkanaście metrów bez dotykania podłoża, możemy świętować kolejny krok milowy w jego życiu. Przesiadka z biegówki na rower z pedałami zajmie co najwyżej kilka dni!

Na co zwrócić uwagę kupując rowerek biegowy?

Rowerki biegowe podbijają serca dzieci oraz ich rodziców na całym świecie. Nie ma się czemu dziwić, że w ofertach możemy przebierać bez końca. Jaki rowerek biegowy wybrać i na co zwrócić uwagę?


Jazda na rowerku biegowym przede wszystkim musi być dla dziecka komfortowa. Dlatego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, czy dany model posiada regulowaną wysokość siodełka. Dzięki temu dopasujemy wysokość tak, aby jazda była nie tylko wygodna, ale i maksymalnie efektywna pod kątem nauki utrzymywania równowagi.


Druga kwestia to koła, w jakie wyposażony jest rower biegowy dla dzieci. Ważne, aby były to pompowane koła z bieżnikiem, co zapewni odpowiednią amortyzację i komfort podczas jazdy, a także przyczepność na różnych nawierzchniach. Ciekawym rozwiązaniem są również antypoślizgowe nakładki na tylnym widelcu, na których dziecko może opierać nogi na przykład podczas zjazdu z górki.

Rowerek biegowy EXTREME marki Top Kids

Z myślą o tych wszystkich kluczowych dla szybkiej i wygodnej nauki oferujemy rowerek biegowy EXTREME. To solidna i wytrzymała stalowa rama, z 12-calowymi szprychowymi pompowanymi kołami. Na tylnym widelcu znajdują się antypoślizgowe podkładki, a wysokość siodełka jest regulowana w zakresie od 32 do 48 centymetrów. Więcej informacji o produkcie znajduje się w karcie produktowej.